Välkommen till Pepsi Snowpark i Mattesdalen! Hit tar sig både nybörjare och mer erfarna åkare för en rolig dag i backen. Här hittar du hopp, rails och boxar som är anpassade så att både barn och vuxna kan åka tillsammans.
Med en egen lift kan du snabbt ta dig upp igen och maximera din tid i parken så att du kan åka om och om igen!
Mattesdalen är ett av våra största skidområden, här är det enkelt att spendera en hel dag. För att varva parkåkningen med några snabba åk finns det ett stort utbud av nedfarter att välja på. När det är dags för en paus kan du slå dig ner vid en av grillplatserna eller besöka vårt café, Mattesstugan, för en lättare lunch eller något varmt att dricka. Perfekt för att fylla på med ny energi innan det är dags att finslipa nästa trick!
I våra miniparker får alla som vill testa på park en rolig och trygg introduktion till parkåkning. Här kan de testa små hopp och enkla boxar i lugn takt. Miniparkerna i Västersjöbacken och Björnbacken är designade för att ge nybörjare en lekfull upplevelse där de kan utveckla sin balans och teknik samtidigt som de har roligt!
En riktigt bra park ska vara rolig för alla i familjen, både för de som gör sina första hopp och de som finslipar mer avancerade tricks. Därför utformar vi våra hopp och landningar så att alla kan åka samma linje på sin egen nivå. Börja med att glida över i lugn takt, ta mer fart för att få luft under skidorna eller satsa på ett större trick – allt i samma hopp. På så sätt kan hela familjen åka i samma park, på sin egen nivå, utan att det känns läskigt eller begränsande.
Vi följer SLAO´s riktlinjer för park och ser varje dag ser över parkens standard. (nät, pistning, hopp, rails,)